Historia

Studencki Festiwal Piosenki to jeden z najstarszych Festiwali twórczości akademickiej w Polsce. Zarówno Festiwal jak i artyści z nim związani na trwale wpisali się w rozwój polskiej kultury i sztuki. Na Festiwalu swoje pierwsze kroki artystycznej kariery stawiali m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Jacek Kaczmarski, Jan Wołek, Piotr Rogucki, Adam Nowak, Zbigniew Zamachowski, Renata Przemyk i inni.

Festiwal w burzliwych czasach szybkich karier i prostych treści jest miejscem, gdzie swoją twórczość mogą zaprezentować artyści niestandardowi, często tworzący wbrew głównym nurtom, poszukujący głosu swojego pokolenia. Festiwal wspiera twórców poszukujących, młodych artystów, muzyków i literatów, którzy potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie zostaną wysłuchani a ich twórczość pokazana szerokiej publiczności. Festiwal od lat jest ważnym punktem na artystycznej mapie Polski i stanowi nierozłączny element artystycznej rzeczywistości naszego kraju oraz ma wpływ na rozwój trwałych wartości kulturalnych.

Fundacja Studencki Festiwal Piosenki, organizator Studenckiego Festiwalu Piosenki, tworząc i rozwijając Festiwal realizuje misję upowszechniania i promocji polskiej kultury, rozwoju kulturalnego i edukacji kulturalnej społeczeństwa, poprzez m.in. przygotowanie i realizację Konkursu Studenckiego Festiwalu Piosenki, który jest najważniejszą częścią Festiwalu. Głównym celem Konkursu jest prezentacja i promocja twórczości muzycznej i literackiej środowisk akademickich, umożliwienie młodym twórcom i wykonawcom prezentacji ich osiągnięć, wyłonienie najlepszych twórców i wykonawców oraz ich dalsza promocja. Do Konkursu zapraszani są twórcy wyłonieni w kwalifikacjach odbywających się na terenie całego kraju podczas przeglądów, konkursów i festiwali piosenki, organizowanych (jako autonomiczne przedsięwzięcia) przez środowiska studenckie oraz inne – silnie zainteresowane rozwojem i promocją twórczości muzycznej i literackiej młodych artystów amatorów. Kwalifikacji do Konkursu SFP dokonują członkowie: Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki, Organizator Studenckiego Festiwalu Piosenki lub inne osoby wskazane i zatwierdzone przez Organizatora.

Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie w swojej ponad półwiecznej historii oparł się trendom obniżenia wartości kulturalnych treści. Przez wszystkie lata istnienia w zawierusze historii współczesnej Polski trwał wiernie na straży artystycznego wyrazu, promując twórców niebanalnych i polską twórczość, szczególnie zaś twórczość debiutancką, którą chce przekazywać swoim wiernym słuchaczom i uczestnikom. Festiwal stawia sobie za cel by dostarczyć nową jakość do ogólnopolskiego życia kulturalnego w oparciu o łączenie tradycji i historyczno-społecznego kontekstu funkcjonowania polskiej piosenki z nowoczesną realizacją sceniczno-muzyczną i aranżacyjną. Artystyczna przestrzeń uwzględnia zarówno potrzeby współczesnego słuchacza jak i artysty.