...

OPPA 2019 – 37. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW

0 0
Read Time:6 Minute, 3 Second

16. listopada 2019 (sobota)
godz. 16:00, wstęp wolny

PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2019

Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA w składzie: Piotr Bakal (przewodniczący), Stanisław KlaweAndrzej OzgaSławomir Wolski i Jerzy Mamcarz, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie Jacek Gutry

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa

17. listopada 2019 (niedziela)
godz. 15:00, wstęp wolny

WIELKI FINAŁ KONKURSU OPPA 2019

Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania „Złotą Piątkę” laureatów. Po przerwie śpiewa DOROTA „SOWA” KUZIELA – laureatka Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2018. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory – różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Skład Jury: Ewa Paczoska – przewodnicząca, Jaga KoftowaGrażyna OrlińskaPiotr BakalKrzysztof DzikowskiAndrzej Garczarek. Prowadzenie Jacek Gutry.

18. listopada 2019 (poniedziałek)
godz. 20:00, bilety: 20 zł, rezerwacja sms-owa 609 885 208

MAŁGORZATA LIPIŃSKA

Recital promujący jej pierwszą płytę autorską pt. „Zatrzymaj”, która ukazała się w sierpniu br. Debiutowała w Bydgoszczy, w studenckim zespole Bez Próby. Była laureatką festiwali piosenki studenckiej (m.in. Bazuna, Yapa, Bakcynalia, Danielka, Śpiewanie na Zamku w Świeciu, FPS w Krakowie). Po przerwie powróciła z autorskim programem, z zespołem w nowym składzie. Jej piosenki w wersjach studyjnych i koncertowych, znalazły się na płytach festiwalu Bazuna. Były prezentowane m.in. w audycjach radiowych: „Gitarą i piórem” (Trójka – Polskie Radio) czy „Mikroklimat” (Radio Rzeszów). Skład zespołu: Adam Budziński (gitara), Wojciech Sokołowski (gitara basowa), Grzegorz Bielawski (gitara, śpiew) i Tomasz Pastuszak (harmonijka ustna).

19. listopada 2019 (wtorek)
godz. 19:30, bilety: 30 zł, zasady rezerwacji na stronie: www.scenapw.sdk.pl

Gniazdo Piratów
ul. Ogólna 5, Warszawa
www.gniazdopiratow.com.pl

ANDRZEJ GARCZAREK

Recital autorski – zapowiedź nowej płyty autorskiej pt. „Blacha falista”, której wydanie planowane jest na przyszły rok. Akompaniuje multiinstrumentalista Florian Ciborowski. Andrzej Garczarek to legenda polskiego bardowstwa. To „wzorzec z Sevre” pieśniarza-poety. To artysta, który wywarł bodaj największy wpływ na całe pokolenie polskich bardów. Spod jego pióra i gitary wyszły pamiętne, jakże aktualne i dziś słowa: „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam, dlaczego, kurwa mać, bez przerwy poucza ktoś, w co wierzyć mam.” Laureat Nagrody Specjalnej I WPPA (późniejsza OPPA) w 1978 r.

Piwnica na Wójtowskiej
ul. Zakroczymska 11, Warszawa
tel. 22 635 46 47, www.piwnicanawojtowskiej.sdk.pl

20. listopada 2019 (środa)
godz. 19:00, Bilety: 25 zł, sprzedaż od 12. listopada w kasie BOK (pn-pt 16:00-19:00, wt 10:00-13:00) oraz przed koncertem

PIOTR BAKAL

Prezentacja najnowszej płyty autorskiej pt. „nie tylko LATO Z KOMARAMI” wydanej w sierpniu br. zawierającej wybór piosenek turystycznych i satyrycznych stworzonych w okresie 44 lat pracy artystycznej. Skład zespołu: Mirosław Łączyński (gitara basowa), Lesław Matecki (gitara solowa), Dorota „Sowa” Kuziela (skrzypce, śpiew).
Oficjalna strona internetowa artysty: www.piotrbakal.com

Bielański Ośrodek Kultury
ul. Carla Goldoniego 1, Warszawa
tel. 22 834 65 47, www.bok-bielany.eu

21. listopada 2019 (czwartek)
godz. 17:30, wstęp wolny

ŁUKASZ MAJEWSKI

Koncert promujący wydaną w 2019 r. płytę pt. „Na prawo od Jiczyna”. Jest to zbiór 11 piosenek przetłumaczonych z języka czeskiego wybranych dziewięciu autorów. Są to: Vladimír MertaJan BurianMichael Janík&Miroslav PalečekOldřich JanotaVladimír VeitKarel PlíhalSlávek JanoušekVlasta Redl i Jaroslav Hutka. Koncert odbędzie się w ramach „Czwartków poetycko-muzycznych”. Gospodarzem wieczoru jest Jacek Gutry.

Czytelnia Naukowa nr I
ul. Św. Wincentego 85, Warszawa
tel. 22 674 66 01, www.multibiblioteka.waw.pl

21. listopada 2019 (czwartek)
godz. 20:00, bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 25 zł, rezerwacja 22 822 48 70, przedsprzedaż w kasie OKO

KAREL KRYL IN MEMORIAM

Program słowno-muzyczny poświęcony wybitnemu czeskiemu pieśniarzowi, poecie i grafikowi, bardowi Praskiej Wiosny, współpracownikowi Sekcji Czechosłowackiej Radia Wolna Europa, którego 75 rocznica urodzin i 25 rocznica śmierci przypada w tym roku. Wiele jego pieśni zostało spopularyzowanych w naszym kraju m. in. przez Salon Niezależnych, Antoninę Krzysztoń, Jacka Kaczmarskiego czy zespół EKT Gdynia. Na program składają się piosenki Karela Kryla w tłumaczeniach literackich na język polski przeplatane słowem wiążącym przybliżającym życie, twórczość i światopogląd artysty.
W programie udział biorą: Piotr BakalAndrzej Ozga i Stanisław Waszak. Komentarz autorstwa Tatiany Witkowskiej czyta Krystyna Czubówna. Wykonawcom akompaniuje zespół pod kierownictwem Rafała Grząki w składzie: Rafał Grząka – akordeon, aranżacje, Krzysztof Łochowicz – gitara  i Marcin Fidos – kontrabas. Scenariusz i reżyseria Piotr Bakal.

Ośrodek Kultury Ochoty
ul. Grójecka 75, Warszawa
tel. 22 822 48 70, www.oko.com.pl

22. listopada 2019 (piątek)
godz. 19:00, bilety: 35 zł, rezerwacja mailowa i przedsprzedaż pod info@oppa.pl

PREMIERY I INTERPRETACJE – KONCERT GALOWY OPPA 2019

Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkanaścioro znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
Druga część, to koncert poświęcony pamięci zmarłego w 2018 r. barda i stałego uczestnika OPPA – Andrzeja Brzeskiego. Jego koleżanki i koledzy po piórze przedstawią swoje interpretacje piosenek autorskich Artysty. Występują: Justyna BaczPiotr BakalMarek BartkowiczEwa GaworskaJacek GutryBogusław NowickiTomasz KordeuszŁukasz MajewskiMarek MajewskiJerzy MamcarzEwelina MarciniakJoanna MioduchowskaTomasz OlszewskiAndrzej Ozga i Basia Stępniak-Wilk.
W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Tomasza Filipczaka (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Przemysław Kuczyński (perkusja), Jarosław Zawadzki (saksofony, instrument klawiszowy). Koncert prowadzi Basia Stępniak-Wilk.

Centrum Kultury
ul. Spółdzielcza 9, Grodzisk Mazowiecki
22 734 79 44, www.centrumkultury.eu

23. listopada 2019 (sobota)
godz. 18:00, bilety: 25 zł, sprzedaż na godzinę przed koncertem, rezerwacja pod info@oppa.pl

JÓZEF SKRZEK

Recital autorski. Józef Skrzek jest obecny na polskiej scenie nieprzerwanie od 1969 roku. Zaczynał jako basista o rozpoznawalnym brzmieniu, by z czasem okazać się wirtuozem wszelakich instrumentów klawiszowych, z ulubionymi syntezatorami Mooga na czele. Debiutował w 1970 roku w zespole Breakout. Rok później założył Silesian Blues Band, który – po dwóch lata intensywnej współpracy z Czesławem Niemenem (jako Grupa Niemen) – przekształcił się w SBB, jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych wszech czasów. Podbijali Europę w czasie, kiedy większości polskich artystów nie śniły się regularne trasy koncertowe na Zachodzie. Brali udział w wielkich festiwalach (Roskilde, Festival der Jugend), stając na jednej scenie obok takich gwiazd jak Bob MarleyElton JohnMahavishnu Orchestra czy Soft Machine. W Polsce grywali niekiedy po cztery koncerty dziennie w jednej sali – a biletów i tak brakowało. Nagrali kilkanaście płyt w Polsce, Niemczech i Czechosłowacji. Od początku lat 80. Józef Skrzek z powodzeniem działa jako solista, szukając wciąż nowych form wyrazu. Nagrał wiele płyt, gdzie rock, jazz, elektronika i elementy folku mieszają się w jedną, niepowtarzalną całość.
Oficjalna strona internetowa artysty: www.skrzek.com

Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa
www.polskieradio.pl

24. listopada 2019 (niedziela)
otwarcie – godz. 14:00, start sceny – 15:30, wstęp wolny

oFF OPPA – scena otwarta

oFF OPPA, to scena otwarta, na której w kilkugodzinnym maratonie piosenkarskim mogą wystąpić wszyscy twórcy piosenek autorskich (własny tekst i muzyka), którzy chcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż był możliwy w konkursie, którzy nie zdecydowali się jeszcze na start w oficjalnym konkursie lub nie zostali zakwalifikowani. Decyduje kolejność zgłoszeń. Gospodarzem prowadzącym będzie w tym roku Wojciech Wasilewski.

Gniazdo Piratów
ul. Ogólna 5, Warszawa
tel. 22 633 71 82, www.gniazdopiratow.com.plHappy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.