...

„……A TO POLSKA WŁAŚNIE” – Koncert Finałowy 54. SFP

0 0
Read Time:1 Minute, 35 Second

21.10.2018 – niedziela

Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

godz: 19:00 – Koncert Finałowy 54.SFP-KFP

 

„……A TO POLSKA WŁAŚNIE” – Koncert Finałowy 54. SFP

Pomysł, scenariusz, reżyseria – Bogusław Sobczuk

Kierownictwo muzyczne, aranżacje, orkiestra – Jasiek Kusek

Występują – Beata Banasik, Weronika Kowalska, Adrianna Maja Kućmierz, Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska, Małgorzata Walenda, Piotr Fronczewski, Andrzej Grabowski, Marcin Januszkiewicz, Jan Wołek

*   *   *

W zgodzie z tradycją – jeśli nie „odwieczną”, to w przypadku liczącego ponad 50 lat SFP – „od – półwieczną”, a nasz festiwal (z)obowiązującą, odnosimy się jego tegorocznym Koncertem Finałowym do rzeczy, które są tutaj i teraz istotne.
W tym roku – do nie byle jak okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasze państwo. Tonację flagowo – podniosłą zostawiamy innym – Instytucjom i Wydarzeniom, solidaryzując się z nimi w tym, co w oczywisty sposób flagowe i w tym, co autentycznie podniosłe.
Sami zabieramy tym koncertem głos w trybie, by tak rzec, „inwentaryzacyjnym”, przedstawiając postawy, myśli, postaci i zachowania, będące jedynie fragmentem większej całości.
Tą całością jest wizerunek Polski – dzisiejszej, po stu latach jej państwowo niepodległego bytu.
Poeci, kompozytorzy, aktorzy i piosenkarze każdym swym występem w tym koncercie dadzą swoją odpowiedź na wielkie pytanie dwa wieki temu postawione w finale słynnej frazy przez Juliusza Słowackiego: „Szli, krzycząc: >>Polska! Polska!<< […] Bóg […] spojrzał na te krzyczące i zapytał: >>Jaka?<<
W naszym koncercie nie będzie złych odpowiedzi na to pytanie; każda będzie dobra, bo każda będzie prawdziwa. I każdą spróbujemy uwiarygodnić, przy wszystkich – nawet najbardziej nam, czy komukolwiek, niewygodnych – powtarzając za Stanisławem Wyspiańskim: „A to Polska właśnie”.
Wielkimi nazwiskami Juliusza S. i Stanisława W. nie podpieramy się w geście erudycyjnego szpanu; przypominamy jedynie jak stare i ważne są –to pytanie i ta odpowiedź.
Z koncertu „…A to Polska właśnie” wynika – oprócz innych rzeczy – oczywista dzisiaj już chyba dla wszystkich prawda: że bardzo się różnimy.
A czy różnimy się pięknie? – To zupełnie osobna sprawa.

/Bogusław Sobczuk/

Bilety do nabycia TUTAJ

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.