f

53.Studencki Festiwal Piosenki - Krakowski Festiwal Piosenki

Koncert Finałowy

53. Studencki Festiwal Piosenki – Krakowski Festiwal Piosenki. Koncert Finałowy. Małopolski Ogród Sztuki. 22.10.2017. (niedziela) godz. 19.00. (Koncert zrealizowany przez Fundację Studencki Festiwal Piosenki – przy ideowym współudziale Fundacji Wojciecha Młynarskiego)

„Wojciech Młynarski. Awers – rewers”


Scenariusz i reżyseria: Bogusław Sobczuk Kierownictwo muzyczne: Jasiek Kusek Występują: Beata Banasik, Adrianna Maja Kućmierz, Agnieszka Przekupień, Agata Rożankowska, Anastazja Simińska, Jakub Pawlak, Paweł Ruszkowski, Piotr Tłustochowicz Goście specjalni: Maciej Maleńczuk, Jan Młynarski

Zgodnie z istniejącą „od zawsze” tradycją festiwalu, jego finałowym koncertem staramy się reagować na (ostatnio – coraz bardziej) otaczającą nas rzeczywistość.

W tym roku łączymy ten zwyczaj z okolicznością szczególną, jaką jest pamięć o Wojciechu Młynarskim. Z jednej więc strony jesteśmy winni ten koncert Wojciechowi Młynarskiemu – wielokrotnemu jurorowi festiwalu i przez całe lata jego sojusznikowi, z drugiej strony winni jesteśmy ten koncert Wojtkowi Młynarskiemu – naszemu znakomitemu Koledze.

Koncert „Wojciech Młynarski. Awers – rewers” wykona ósemka świetnych młodych artystów, laureatów festiwalu z ostatnich kilku lat, obecnie (już) absolwentów znanych uczelni artystycznych (PWST w Krakowie, AM w Gdańsku – wokalistyka musicalowa, AM w Bydgoszczy – wokalistyka jazzowa, Uniwersytet w Arras – sztuki widowiskowe, Państwowa Szkoła Aktorska w Strassburgu). Wszyscy oni dostawali pierwsze nagrody i „grandprixy” – poza Krakowem – także na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na „Osieckiej” w Warszawie, czy na „Annie German” w Moskwie; obecnie grają, a zwłaszcza śpiewają (!) główne role w teatrach muzycznych Łodzi, Szczecina, Warszawy i Gdyni. Zaśpiewają solo, w duetach, tercetach i zbiorówkach. Towarzyszyć im będzie orkiestra złożona ze studentów i absolwentów wydziałów muzyki jazzowej dwu Akademii Muzycznych – katowickiej i krakowskiej. Do jednej z kolejnych pozycji dołączy Jan Młynarski – by zasiąść za perkusją i – zza niej – zaśpiewać jedną z piosenek swojego Taty.

Tytułowy „awers” i „rewers” to osobisto – liryczna, a z drugiej strony publicystyczno – szydercza nuta w twórczości Młynarskiego. Lirykę („Kocham cię, życie”, „Poranne łzy”, „Zmieniłeś się”, „Już cię nie kocham”, „Moja miłość największa”) przedstawią wykonawcy bez kompleksu podejmujący repertuar wybitnych polskich artystów różnych pokoleń, takich jak Edyta Geppert, Krystyna Prońko, Kalina Jędrusik, czy Michał Bajor. Publicystykę i szyderstwo wyśpiewają młodzieńcy w okularach i złośliwie inteligentne panny.

W trzech czwartych koncertu na scenie pojawi się artysta „wieloaspektowy”: poeta, kompozytor, gitarzysta, piosenkarz, skandalista, bard – Maciej Maleńczuk. Przedstawi fragmenty swojej najnowszej płyty pt.: „Młynarski”, a do finału poprosi wszystkich wykonawców.

Piosenki Wojciecha Młynarskiego zabrzmią, przypuszczam, „jak zawsze”: te o miłości – ponieważ są ponadczasowe, uniwersalne i po ludzku nam bliskie; te o naszym „tu i teraz” – bo po kilkudziesięciu latach, nieoczekiwanie (i ku naszemu niemiłemu zdziwieniu) okazują się aktualne, jak gdyby wtedy były proroczo pisane w związku z tym, co dzieje się właśnie teraz i właśnie tutaj. Przypomnienie Wojtkowej liryki jest naszą wielką przyjemnością. Sięgnięcie po Jego repertuar cierpki i gorzki w smaku – w obecnej sytuacji - traktujemy jak nasz, nie mniejszy, obowiązek. Wynikający z tradycji tego festiwalu.

Bogusław Sobczuk – autor koncertu.

Historia

STUDENCKI FESTIWAL PIOSENKI to najstarsza impreza kulturalna środowiska akademickiego, najstarszy konkurs odbywający się w Krakowie, starszy – bo powołany w roku 1962 – o rok od Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Trwałość tej imprezy zobowiązuje. Pięćdziesięciolecie – to nawet w Krakowie przywykłym do jubileuszy okazja do chwały. Co prawda tegoroczny Studencki Festiwal Piosenki poprzedza liczba 49 (co jest skutkiem przerw, jakie z powodu zawirowań historii nastały w roku 1968, 1971 i 1982), ale pięćdziesiąt lat – festiwalu już minęło.
Studencki Festiwal Piosenki, który od lat skupiał się na piosence artystycznej, stał się również poważną imprezą Krakowa. Przez kilka dekad poprzedzały go eliminacje organizowane w ośrodkach akademickich, Od kilkunastu lat pozwala spotkać się laureatom kilkudziesięciu mniejszych konkursów, organizowanych nie tylko w tradycyjnych ośrodkach akademickich, ale także w Radzyniu Podlaskim, Piasecznie, Biłgoraju, Radomiu, Sieradzu, Andrychowie, Rybniku, Ślesinie, Kędzierzynie, Stargardzie Szczecińskim, Elblągu, Dzierżoniowie i innych miastach... To tam wyłaniani są finaliści krakowskiego konkursu. Na SFP rywalizują z sobą także laureaci dużych festiwali, jak olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” czy wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Niemniej to właśnie Studencki Festiwal Piosenki jest nie tylko najstarszą, ale i najważniejszą imprezą skupiającą się na piosence artystycznej.

Piękna jest tradycja krakowskiego festiwalu. Jego laureaci stawali się z czasem znaczącymi postaciami sztuki estradowej. Ewa Demarczyk, Piotr Szczepanik, Leszek Długosz, Kazimierz Grześkowiak, Zdzisława Sośnicka, Teresa Tutinas, Urszula Sipińska, Maciej Zembaty, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Natasza Czarmińska, Krystyna Tkacz, Andrzej Sikorowski, Jacek Kleyff, Krzysztof Piasecki, Grupa Pod Budą, Elżbieta Wojnowska, Wolna Grupa Bukowina, Bohdan Smoleń, Jan Wołek, Elżbieta Adamiak, Jacek Kaczmarski, Andrzej Poniedzielski, Grażyna Auguścik, Antonina Krzysztoń, Grzegorz Turnau, Zbigniew Zamachowski, Jan Kondrak, Mariusz Lubomski, Renata Przemyk, Raz Dwa Trzy, Robert Kasprzycki, Janusz Radek, Basia Stępniak-Wilk, Piotr Rogucki, Iwona Loranc, Joanna Lewandowska, Beata Lerach, Hanka Wójciak – to tylko wybrane z protokołów nazwiska artystów, nagrodzonych w krakowskim konkursie, którzy na stałe zaistnieli na estradzie i scenie muzycznej. Szczególne zaś znaczenie ma nurt autorski, zawsze obecny w SFP. Studencki Festiwal Piosenki od roku 2012 organizowany jest przez specjalnie w tym celu powołaną Fundację.

Program

53. Studencki Festiwal Piosenki
- Krakowski Festiwal Piosenki Kraków
21 – 22 października 2017
21.10.2017 – sobota
Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
11:00Przesłuchania Konkursowe
20:00”Różne piosenki – wspólne sprawy” - koncert z cyklu„Czekając na werdykt”
22.10.2017 – niedziela
Mały Rynek
12:00Lekcja Śpiewania "STUDENCKA" 65 i 1/53
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
19:00Koncert Finałowy 53.SFP-KFP

„WOJCIECH MŁYNARSKI. AWERS – REWERS” - koncert z udziałem Macieja Maleńczuka, Jana Młynarskiego oraz laureatów poprzednich edycji Festiwalu.

Maciej Maleńczuk przedstawi fragmenty swojej najnowszej płyty pt.:
„Maleńczuk gra Młynarskiego”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.